Czy dieta niskowęglowodanowa to jest to, czego potrzebujesz? – PYTAMY EKSPERTÓW

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek zastanowić, jak wiele problemów zdrowotnych można uniknąć lub złagodzić poprzez zmianę sposobu żywienia przechodząc na dietę niskowęglowodanową? Ta myśl często mnie nurtuje, zwłaszcza obserwując osoby, które nie zdają sobie sprawy z tego, że proste zmiany w żywieniu mogą wpłynąć na poprawę ich stanu zdrowia. Zainspirowana tym pytaniem, postanowiłam zapytać polskich ekspertów, którzy praktykują ten model żywienia i poznać ich opinie na ten temat.

Poniższe wypowiedzi zostały ułożone w porządku alfabetycznym.

1. KETOFIOLKA

Wioletta Kóska
Instagram

Moim zdaniem, dieta ketogeniczna jest jednym z najlepszych sposobów na zwalczanie migreny. Gdy zaczęłam stosować dietę ketogeniczną, zauważyłam ogromną poprawę w moim zdrowiu. Dzięki ograniczeniu węglowodanów i zwiększeniu spożycia tłuszczów migreny przestały być tak uciążliwe.

2. KETOKOCUR

Rafał Kocur
YouTube / Instagram / Facebook / Strona podketo.pl
  1. Objętość posiłków, jak i ich ilość jest znacznie mniejsza, ponieważ zastępujemy węglowodany tłuszczem, a ten jest 2x bardziej kaloryczny, przez co szybciej się najadamy.
  2. Wprowadzenie postów okresowych jest dużo łatwiejsze na dietach keto, low-carb, ponieważ uczucie sytości towarzyszy nam dłużej nie tylko za sprawą kaloryczności tłuszczu, ale też poprawnego działania regulatorów sytości.
  3. Stosujący dietę keto, low-carb rzadko doświadczają skoków glukozy we krwi, przez co nie mamy nagłych zjazdów energetycznych. Na własnym przykładzie obserwujemy także, że mamy dużo niższy poziom cukru niż średnia w populacji.
  4. Zdecydowana większość praktykujących ten tryb odżywiania traci na wadze pomimo wcześniejszych prób schudnięcia z innymi dietami.
  5. Siłą rzeczy eliminujemy słodycze i cukier z diety, a to może nam tylko wyjść na zdrowie. Po pewnym czasie odczuwanie słodkiego smaku jest silniejsze i klasyczne, słodycze stają się wręcz „zbyt słodkie”.

To były najbardziej namacalne benefity. Najważniejszym jednak celem, dla jakiego stosujemy dietę keto, jest trwałe wprowadzenie naszych organizmów w stan ketozy, aby pozyskiwać energię z głównie z tłuszczu, a nie z węglowodanów. Korzyści, jakie przynosi stan ketozy to już całkiem odrębny i bardzo głęboki temat 🙂

3. KETONATOR

Krzysztof Kupisiewicz
Strona ketonator.pl / Instagram / YouTube

Temat diet niskowęglowodanowych i ich prozdrowotnego wpływu na organizm człowieka stanowi dzisiaj przedmiot wielu badań i obserwacji. Węglowodany, a konkretnie ich nadmiar w diecie, mogą być przyczyną wielu chorób lub prowadzić do utraty zdrowia. Wystarczy wspomnieć o problemach związanych z układem sercowo-naczyniowym, insulinoopornością, cukrzycą, nadwagą czy otyłością. Słowem kluczem będzie tutaj zespół metaboliczny, czyli zbiór zaburzeń prowadzący m.in. do wspomnianych problemów zdrowotnych. Dieta niskowęglowodanowa, poprzez ograniczenie nadmiernej podaży węglowodanów, sprowadza ich spożycie do faktycznego zapotrzebowania naszego organizmu na ten makroskładnik.

4. MODERN CAVEGIRL

Paulina Malewska
Strona moderncavegirl.pl / Instagram / Facebook / YouTube

Moja odpowiedź: Dlatego, że keto to dieta, do której nasze organizmy są ewolucyjnie zaprogramowane, a tłuszcz jest dużo bardziej efektywnym paliwem niż węglowodany. Po przejściu na dietę niskowęglowodanową Twoje ciało wraca do naturalnego trybu funkcjonowania i regeneruje się, dzięki czemu poczujesz się znacznie lepiej.

5. WPROSTNASYCONY

Aleksander Kołodziej
Instagram

Przede wszystkim dieta niskowęglowodanowa pozwala nam na uzyskanie stabilnego poziomu energii przez cały dzień, co przekształca się zwyczajnie na naszą wydajność. Wiele osób, z którymi współpracuje, zgłasza w pierwszej kolejności to, że czują się energetycznie świetnie, że przestali odczuwać popołudniowe spadki energii, że nie potrzebują sięgać po kawę, to szczególnie ważne biorąc pod uwagę aktualne tempo dzisiejszego świata.Całe zjawisko ma oczywiście swoje uzasadnienie, jest nim stabilna glikemia, która przekształca się na nasze samopoczucie i tyczy się to wszystkich, a nie jedynie osób z zaburzeniami gospodarki glukozowo-insulinowej. Dany typ pożywienia wywołuje określone reakcje metaboliczne, więc nigdy nie powinniśmy oceniać żywności jedynie pod kątem zawartości węglowodanów, czy zwyczajnie kalorii. To dużo bardziej skomplikowane. Bardzo krótkowzroczne jest myślenie o żywności jako wyizolowanym produkcie, biorąc pod uwagę szereg złożonych procesów, które towarzyszą odżywianiu.

A jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Zostaw koniecznie swoją wypowiedź poniżej! 🙂

Podziel sie z innymi:
fb-share-icon

Podobne wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments